نقش کلیدی زنان در پشتیبانی و تدارکات جبهه های جنگ/ کودکان در هشت سال دفاع مقدس حماسه آفریدند

سردار مولایی گفت: کودکان در هشت سال دفاع مقدس حماسه آفریدند در کرج کودکان شهیدی همچون شهید فهمیده، شهید لیلا محمدی در فردیس، رضا پناهی و … را داریم یک دانش آموز ۱۳ ساله که با تمام وجود می جنگد

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین المللی البرز سردار یوسف مولایی فرمانده سپاه استان البرز در نشست خبری جشنواره بین المللی فیلم کوتاه و عکس با موضوع تبیین جایگاه حماسی زنان و کودکان در جنگ عصر شنبه ۲ دی ماه ساعت ۱۷ اظهار داشت: داستان دا از زهرا حسینی از زنان دوران ۸ سال دفاع مقدس علاوه بر نقش پشتیبانی در جبهه نقش رزمنده نیز داشتند و یا فرنگیس حیدر پور که به بانوی تبر معروف است با یک تبر چند تا عراقی را در دوران جنگ کشت و یک عراقی را اسیر کرد.

وی ادامه داد: زنان در جنگ نقش مستقیم داشتند برای مثال زنان زیادی در بیمارستانها و بهداری ها در خط مقدم فعالیت می کردند و به نیروها خدمت می کردند و چه بسا بسیاری از زنان در دوران جنگ در جریان خدمت رسانی جانباز و شهید شدند.

مولایی تاکید کرد: زنان در دوران جنگ علاوه بر نقش پشتیبانی در ارسال فرزندان خود به جبهه ها در ارایه خدمت رسانی به رزمنده ها برای بسته بندی موادغذایی در مساجد فعال بودند لذا زنان نقش تدارکاتچی فعالی در دوران جنگ داشتند.

وی به نقش کودکان در هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: کودکان در هشت سال دفاع مقدس حماسه آفریدند در کرج کودکان شهیدی همچون شهید فهمیده، شهید لیلا محمدی در فردیس، رضا پناهی و … را داریم یک دانش آموز ۱۳ ساله که با تمام وجود می جنگد لذا نوجوانان و کودکان نقش بسیار مهمی در جنگ داشتند.

مولایی تصریح کرد: زنان و کودکان به دلیل آسیب پذیر بودن؛ آسیب های روحی و جسمی زیادی در جنگ می بینند لذا اگر جنگ جهانی اول و دوم را مطالعه کرده باشید متوجه می شوید که زنان و کودکان بشترین آسیب روحی و روانی را در جنگ دیدند و مظلومانه نیز هست زیرا در صحنه نیستند.

وی عنوان کرد: پس وقتی این همه ظرفیت در مورد نقش زنان و کودکان در جنگ وجود دارد جشنواره ای بین المللی با این عنوان در کرج برگزار خواهد شد.

مولایی بیان کرد: این جشنواره از سوی سازمان  بسیج هنرمندان استان البرز برگزار خواهد شد و اهداف مهمی مانند ارتقای سطح بینش و آگاهی جامعه نسبت به ارزش های معنوی، کمک به تولید محتوا و توسعه ی آن در قالب حمایت از محصولات فرهنگی به ویژه،تولید فیلم کوتاه و عکس و دستیابی به آثار فاخر تصویری در این زمینه و … که در متن فراخوان جشنواره به طور کامل قید شده دارد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: داستان مظلومیت زنان و کودکان در جنگ ۸ سال دفاع مقدس و در جنگ های سوریه، یمن و … در سراسر جهان مشهود است لذا جشنواره بین المللی فیلم کوتاه و عکس با موضوع «تبیین جایگاه حماسی زنان و کودکان در جنگ» به میزبانی استان البرز برگزار خواهد شد تا بتوان حماسه آفرینی زنان و کودکان در جنگ را با زبان هنر به تصویر کشاند.

جشنواره مزین بنام نوجوان شهید رضا پناهی است

در ادامه ناصر باکیده دبیر جشنواره بین المللی فیلم کوتاه و عکس با موضوع تبیین جایگاه حماسی زنان و کودکان در نشست خبری این جشنواره گفت: این جشنواره مزین بنام شهید رضا پناهی است.

وی ادامه داد: جمع آوری گنجینه ای از عکس ها و فیلم های ۸ سال دفاع مقدس با تبیین جایگاه حماسی زنان و کودکان در جنگ یکی از  دستاوردهای  جشنواره خواهد بود که می تواند گنجینه تاریخی ارزشمند برای نسل های آینده نیز باشد.

باکیده گفت: این جشنواره با مرکزیت استان البرز برگزار می شود و در نظر داریم با برگزاری کارگاه هایی در بخش فیلم و عکس مرتبط با موضوع جشنواره نسل جوان را با ارزش های دفاع مقدس آشنا کنیم و امیدوارم با استقبال خوب علاقمندان در این جشنواره مواجه شویم .

وی در پایان این نشست شورای سیاست گذاری وراهبردی جشنواره را به شرح ذیل معرفی نمود :خانم انسیه شاه حسینی وآقایان ﻣﻬﺪﻱ ﻣﺴﻌﻮﺩ ﺷﺎﻫﻲ، رضا برجی ،ﻋﺒﺪاﻟﻠﻪ ﺑﺎﻛﻴﺪﻩ،ﻋﺰﻳﺰ اﻟﻠﻪ ﺣﺎﺟﻲ ﻣﺸﻬﺪﻱ،ﺩاﺭﻳﻮﺵ ﻳﺎﺭﻱ به عنوان عضو ،وعلی امیر کمالی به عنوان رِییس شورای سیاست گذاری و راهبردی و امیر مسعود وادی نژاد مدیر اجرایی جشنواره  .